Elektronické Miminko zakoupíte zde

Nejčtenější diskuze

Fotogalerie

Soutěž pro čtenářky Miminka

Další články

Anketa

Jakou přílohu byste chtěli nejraději najít v časopisu Miminko?

Poradna: Pediatr


Činnost poraden již byla ukončena. Vzhledem k tomu, že se zde nachází velké množství dotazů, ponecháváme odpovědi k dispozici čtenářům, kteří zde mohou nacházet odpovědi na problémy podobné těm jejich.


stránka 1 z 50         1  2   3       

zvracení ( Radkapataky, 31.10.2011 , 15:32 )

Dobry den,mame holčičku 2 roky a 10 měsícu.Při vztekání nebo plakání začńe kašlat do hloubky a někdy se i pozvrací,nevím jestli to na nás nehraje aby byla středem pozornosti.Odmítá jídlo někdy sní jen trošičku ale pije,nikdy jsme neměli s jidlem problém.Při vyšce 88 cm ma 11,7 kg.Děkuji za radu a přeji krásny podzim.Radka

Re: zvracení ( MUDr. Alena Smíšková, 1.12.11 , 16:57 )

Může se jednat o tzv. afektivní záchvaty, doporučuji konzultaci s pediatrem, ale obvykle stačí nechat dítě v klidu a nereagovat, pouze pozorovat, zda je v pořádku. Afektivní záchvaty obvykle zmizí samy.

Částa kašovitá stolice u 8miměsíčního nekojeného miminka ( Bubanek, 29.10.2011 , 15:54 )

Dobrý den,
mám dotaz..dcera 8 měsíců -kojena do 5.měsíce měla vždy častou stolici,ale i po zavedení příkrmů,UM častá stolice kašovitá,průjmová..počet stolic 4-6x na den - denní jídelníček (nutrilon,kaše,zelenina+maso,jogurt či ovoce + zelenina + maso v noci nutrilon) takto jsme změnily jídelníček s paní doktorkou,dříve měla více mléka..výtěry na infekci negativní..i při hutné stravě,rýže,mrkev ,brambor..stolice kašovitá a častá..nikdy neměla tuhou stolici jen při speciální dietě Nutrilon low lactose a hylaku..stolici ma opravdu 4-6 den konzistence hrachove kase,nekdy vidim i nestravenou mrkvicku..Jak byste viděli VY postup - bojuju s myšlenkou alergií na kravskou bílkovinu nebo lepek.. lepek dávám,ale ne moc velkém,od začátku 6.měsíce,kousek rohlíku měla až nyní.Dcerka prospívá,nepláče bolestí bříška,v 8,5 měsících má 9 kg a i při částé stolici hezký přibírá,ekzém nemá..moje doktorka je taková rozpačitá,že už neví jak to řešit,zkoušíme pořád nějak měnit stravu,aby jí neprojímala,vyvařuji,má převařenou vodu..děkuji za info Eva

Re: Částa kašovitá stolice u 8miměsíčního nekojeného miminka ( MUDr. Alena Smíšková, 1.12.11 , 17:00 )

Doporučila bych testy na bílkovinu kravského mléka a lepek, stolice je opravdu hodně častá. Také bych vyzkoušela změnit podávání příkrmů - vždy jen jeden druh zeleniny, dát jeden den jen ovoce a druhý den jen zeleninu a sledovat, případně i zapisovat stolice a přijatou potravu, možná se podaří příčinu vystopovat analýzou dlouhodobějšího pozorování.

malý nekaká ( Blanka83, 28.10.2011 , 19:37 )

dobrý den malý už týden nekaká je plně kojený je mu 7týdnů a má 5,30kg dostal čípek aby se vykadil a pije heřmánkový čaj ale nic už si nevím rady děkuji.

Re: malý nekaká ( MUDr. Alena Smíšková, 1.12.11 , 17:01 )

U plně kojeného dítěte je nepřítomnost stolice i jeden týden možná. Pokud jsou váhové přírůstky v normě, může být stolice málo častá.

ledviny ( 2963, 27.10.2011 , 20:23 )

Dobrý den,máme roční dvojčata,kluky. Tento měsíc oslavili rok.Davídek měl na ultrazvuku na 3,5měs.nález, že má rozšířené ledvinové pánvičky.Teď na jednom roce jsme byli na ultrazvuku znovu a stav pánviček je horší. Ve zprávě máme napsáno:vlevo pánvička š.19x16mm,kalichy š. do 4mm,vpravo pánvička š.8,5x9,5mm. Jsme objednaný na nefrologii, ale až za měsíc. Ráda bych věděla na co se mám předem připravit, jak moc je náš syn na tom špatně.Jinak je zdravý, nemá žádné zdr.problémy, nemarodí. Děkuji za odpověď.

Re: ledviny ( MUDr. Alena Smíšková, 1.12.11 , 17:04 )

Důkladné vyšetření ledvin nefrologem je skutečně to nejlepší, co Vám mohu poradit. Až podle výsledků Vám specialista může poradit, jak upravit režim dítěte a výživu. Zatím se na nic připravovat nedá.

Přerušovaný spánek dítěte ( Paviocko, 13.10.2011 , 16:50 )

Dobrý den,
moje dcera má nyní téměř 14 měsíců (narodila se o měsíc dřív vyvolávaným porodem). Od narození spala moc pěkně, celou noc. Zlomilo se to v 9 měsících, kdy se začala v noci budit (v té době už nebyla kojená, neměla hlad ani žízeň). V současnosti usne tak kolem půl deváté, vstává mezi šestou a sedmou. Během noci se několikrát vzbudí, alespoň se zdá, že je vzhůru – stojí v postýlce a křičí, když ji vezmu a kolébám, uklidní se a posléze usne. (Přes den někdy usne na půl hodinu dopoledne, odpoledne pak spí pravidelně hodinu – víc se jí nedaří). Čaj pro klidné sny jsme už zkoušeli, stejně tak homeopatický přípravek Sedalia, ale bez výsledku. Mohlo by to buzení být třeba od růstu zubů? Děkuji za odpověď

Re: Přerušovaný spánek dítěte ( MUDr. Alena Smíšková, 1.12.11 , 17:06 )

Potíže se spánkem má po určité kratší období většina ročních dětí. Může to souviset s růstem zubů, ale také s temperamentní hrou před spaním, změnou rytmu dne, změnou jídelníčku, obvykle se upraví samo. Pro konzultaci s lékařem je důvod až po dlouhodobém vytrvání problému.

Kortikoidové mastičky ( Lucius111, 9.10.2011 , 14:43 )

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jaký je váš názor na používání kortikoidových mastí u 10-měs. dítěte (Imacort). Pokaždé, co jdeme na kožní, tak mi dají mastičku s kortikoidem. Nemůže to malému nějak uškodit? Nyní má prý alergickou vyrážku.

Re: Kortikoidové mastičky ( MUDr. Alena Smíšková, 1.12.11 , 17:08 )

Užívání kortikoidových mastí je třeba vždy bedlivě sledovat, pro dlouhodobé používání se nehodí. Pokud ji použijete jen několik dní a potom delší dobu ne, nemělo by škodit, jinak bych doporučila náhradní léčbu podle typu ekzému.

Sterilizace lahví ( Novotna, 22.9.2011 , 11:49 )

Dobrý den, mohla by jste mi poradit do kolika měsíců věku dítěte mám sterilizovat lahvičky a převařovat kojeneckou vodu? Pak bych se ještě chtěla zeptat, máme zavádět zeleninový příkrm a paní doktorka mi řekla že mám kupovat pouze příkrm v lahvičkách, kupovanou zeleninu nevařit, protože je v ní hodně škodlivin, jaký je a to váš názor?

Re: Sterilizace lahví ( MUDr. Alena Smíšková, 23.9.11 , 18:12 )

Doporučuji převařování a sterilizaci do 12 měsíců. Proti kupované zelenině nelze nic namítat, pokud známe její původ a je čerstvá. Nikdy striktně nenařizuji používat pouze příkrmy v lahvičkách.

Odstavení od kojení ( , 20.9.2011 , 16:40 )

Dobrý den, mám 4 měsíční dcerku a musím se z finančních důvodů vrátit do práce a potřebuji dceru převést na umělou výživu. Jen nevím jak postupovat a jak měnit kojení za um aby se mléko postupně ztratilo. Na převedení mám měsíc čas. Poradila by jste mi? Děkuji

Re: Odstavení od kojení ( MUDr. Alena Smíšková, 23.9.11 , 18:15 )

Asi bych se Vás nejdřív pokusila přemluvit, abyste se snažila mléko odstříkávat, pokud se ho tvoří dostatek a dítěti ho může podávat někdo jiný, když budete v zaměstnání. Jinak samozřejmě můžete postupně nahrazovat jednotlivá kojení za umělou výživu, mléko se přestane tvořit, pokud jej dítě nespotřebuje při kojeni.

buzení ( Jaja1, 20.9.2011 , 13:51 )

Dobrý den,dcera kojená 9 m.I při kojení i pak buzení nejčastěji 2x za noc.V 11.měsích dceři vyrostlo naráz 6 zubu,velký pláč buzení které se pak ale ustálilo.V 16m.znovu během měsíce dalších 6 zubů,dcera neskutečně křičela v noci naříkala budila se i 6-8 za noc opravdu so zkusila,toto trvalo měsíc.nyní má dcera necelých 18 měsíců,zuby ,myslím těch 6 má téměř prořízlé ale noci už nám zustaly podobné!!!Nekřičí ale budí se tak 2-4 za noc .Mám dojem že je jako na to buzení už zvyklá,vzbudí se jednou jí dám napít vody pak mléka a po druhé tak mléka.Nevypije moc max.100ml.Dcera je drobná má 9,8 kg.v 18 m.I nato jsem se chtěla zepta jestli je to není málo a ještě nato že má tak 2-4 za den stolici.Jí vše ale odevšeho málo.Upřednostnuje ovoce a lzeleninu.Chodí od 9 m.Děkuji J.

Re: buzení ( MUDr. Alena Smíšková, 23.9.11 , 18:17 )

Nevím, jestli jsem si všechny informace správně přiřadila k věku a událostem, ale pokud se 18 měsíční dítě v noci budí a máte pocit, že je to hlady, pak rozhodně zkuste zvýšit postupně dávky jídla i pití přes den. I méně častá stolice svědčí pro to, že by mělo být jídla více.

Kašel ( Pema, 17.9.2011 , 22:48 )

Dobrý den, máme dvojčátka 20 měs.staré, před 5-ti týdny měly holky rýmu a ošklivý kašel, ale bez teplot, po týdnu probdělých nocí kdy se dusily jsem navštívila pediatra, průdušky měly čisté, tak nám doporučila ACC na 4 dny. Dodnes ale kašlou, v noci sice spinkají, ale ráno kašlou hodně a přes den celkem také. Je to normální, nebo bych měla navštívit opět doktora? Existuje jiné vyšetření, než poslechem? Přemýšlela jsem o koupi inhalátoru, zřejmě ultrazvukového, aby byl hodně tichý a mohla jsem ho zapínat holkám i v noci. Myslíte že je tenhle typ vhodný? Děkuji mockrát za radu.

Re: Kašel ( MUDr. Alena Smíšková, 19.9.11 , 12:03 )

Vyšetření poslechem odhalí, že je na plicích problém, pokud není poslech čistý, pak teprve je vhodné důkladnější vyšetření, které představuje stále ještě hlavně rentgen, který by se neměl bezdůvodně používat. Pokud neexistuje nález, který by kašel vysvětloval, pak stojí za to zapátrat v okolí, zda se neobjevil nový alergen, který může dráždit ke kašli. Může to být i suchý vzduch v místnosti, pak pomůže zvlhčovač.

Zánět močových cest ( Noemi, 17.9.2011 , 14:12 )

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli se zánět močových cest dostane z prochladnutí nebo to způsobí nějaká bakterie? Děkuji.

Re: Zánět močových cest ( MUDr. Alena Smíšková, 19.9.11 , 12:04 )

Zánět močových cest způsobují choroboplodné zárodky, především bakterie. Jejich zmnožení v močovém traktu pak prochladnutí bezesporu přispívá.

Studené ručičky ( Chadimovamiroslava, 15.9.2011 , 14:30 )

Dobrý den, naše 9ti měsíční dcerka má občas studené ručičky. Někdy ráno, někdy přes den. Zima ji není. Nevím, jestli je to u dětí normální, či se jedná o problém, který bych měla konzultovat se svým lékařem. Děkuji za radu.

Re: Studené ručičky ( MUDr. Alena Smíšková, 19.9.11 , 12:06 )

Mohlo by se jednat o potíže s oběhovým systémem, zkontrolujte i nohy, pokud by byly také studenější, pak doporučuji důkladnější sledování příznaků. Děti mají při narození nedozrálý termoregulační systém, ale během prvních měsíců by se mělo vše upravit.

skakani ( Morce, 12.9.2011 , 15:36 )

Dobry den,
muj 5ti lety syn neumi skakat na jedne noze.Na jedne poskoci 3x na druhe jen jednou. Muzeme mi poradit vhodna cviceni a nacviky?
dekuji Krutova

Re: skakani ( MUDr. Alena Smíšková, 19.9.11 , 12:08 )

Nejlepší motivací jsou různé básničky a říkanky, při nichž se cvičí. Pokud však Váš pediatr neshledává žádný problém ve vývoji, uvažte také možnost, že se dítěti po jedné noze skákat nechce. Právě hra může odhalit, zda se jedná o nechuť, nebo nemožnost tohoto pohybu.

časté čůrání ( Alena, 6.9.2011 , 12:17 )

Dobrý den,
syn-7 let již asi měsíc chodí často čůrat.Nyní se mi to zdá lepší,ale ještě nedávno chodil třeba i po 5 minutách.aniž by hodně pil,pil třeba málo a chodil také.ale nečůrá nijak velké množství,je to pár kapek.jinak je bez problému,na žádnou bolest či pálení nebo řezání si nestěžuje.Je možné,že se může jednat o nějakou infekci či zánět,aniž by ho něco bolelo?Já mám pocit,že to začlo v době,kdy jsem mu začala dávat multivitaminy od firmy klas.Ale je na nich od 3 let a byly mi doporučeny.Nebo je to jen shoda náhod...?Je hodně živý,ale s čůráním dosud nebyl problém,ba naopak,brzy chodil bez plíny.
Děkuji moc za radu......Vítková.

Re: časté čůrání ( MUDr. Alena Smíšková, 19.9.11 , 12:09 )

Může se jednat o skrytě probíhající zánět močových cest, jednoduchá diagnostika je rozborem moči u Vašeho pediatra.

egzem ( Elis, 5.9.2011 , 17:36 )

dobrý den,chci se zeptat z čeho ten egzem muže být.Nemuže to být s nivejii máme ji na tělo máme ji ted poprvé ale ten egzem je jen u tejch jamek jak se bere krev.děkuji

Re: egzem ( MUDr. Alena Smíšková, 19.9.11 , 12:10 )

Loketní jamky jsou nejčastějším místem projevení vyrážky, protože je zde kůže nejtenčí. Původcem může být nejen používaná kosmetika, ale také jídlo nebo oblečení.

stránka 1 z 50         1  2   3