Elektronické Miminko zakoupíte zde

Nejčtenější diskuze

Fotogalerie

Soutěž pro čtenářky Miminka

Další články

Anketa

Jakou přílohu byste chtěli nejraději najít v časopisu Miminko?

Chraňte sebe i děti před klíšťaty!

Klíšťová encefalitida, neboli klíšťový zánět mozku, je infekční virové onemocnění. Přenáší se na člověka po přisátí infikovaného klíštěte. Oblasti výskytu klíšťat infikovaných virem klíšťové encefalitidy jsou po celé České republice a výskyt onemocnění je v posledních letech poměrně vysoký. Proto je očkování proti klíšťové encefalitidě doporučováno.

Proč je tak nebezpečné

Onemocnění se projevuje zpravidla ve dvou fázích. Inkubační doba je od 3 dnů do 1 měsíce. Po této době přichází první fáze onemocnění v podobě zvýšené únavy, bolesti hlavy a svalů a zvýšené teploty. Někdy může onemocnění touto fází skončit. Po první fázi následuje stadium druhé, které ovšem u některých nemocných nastupuje hned po uplynutí inkubační doby. Toto stadium má velmi vážný průběh – nastupují prudké bolesti hlavy, poruchy vidění, zvýšená spavost či zvracení. Tato fáze může trvat až tři týdny a po skončení léčení mohou zůstat trvalé následky – bolest hlavy, poruchy soustředění či snížení výkonnosti. K úmrtí dochází při klíšťovém zánětu mozku pouze ve výjimečných případech.

Ochrana je na místě

Očkování se provádí od 18 měsíců, u mladších dětí pouze při závažném nebezpečí infekce. Podávají se zpravidla tři dávky očkovací látky s odstupem 1 – 3 měsíce, a to hlavně v chladných měsících roku (infekce klíšťovou encefalitidou hrozí od jara do podzimu). Pokud se očkování provede podle tohoto – tzv. pomalého schématu, trvá ochrana proti nákaze 3 – 5 let. Při rychlejším schématu očkování (je-li zapotřebí rychleji dosáhnout imunizace) je třeba po 12 – 18 měsících přeočkování. Imunizace začíná již dva týdny po ukončení očkování. Pokud bylo nutno očkování přerušit po podání první dávky na dobu delší než jeden rok, musí se očkování zahájit od začátku.

Očkování se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám, v případě ohrožení je nutno riziko konzultovat s lékařem. Důležité je vědět, že očkování proti klíšťové encefalitidě nechrání proti dalším infekcím, které může klíště přenášet, jako je například lymeská borelióza.


Vloženo: 30.10.08

Zdenca Očkování 4.6.11
Gabcahovorkova Chlapeček dosta zánět mozkových blan 3.6.09