Elektronické Miminko zakoupíte zde

Nejčtenější diskuze

Fotogalerie

Soutěž pro čtenářky Miminka

Další články

Anketa

Jakou přílohu byste chtěli nejraději najít v časopisu Miminko?

Záclonky do pokojíčku

Je docela komické, jak se názory na vybavení dětského pokoje v průběhu let mění. Přečtete-li si rady pro hospodyňky ze začátku 20. století, dozvíte se, že v mnoha rodinách spalo dítě buď v manželské posteli nebo kolébce, později také v kočárku. Ve třicátých letech již mají děti svou postýlku, která je dřevěná, jen z boku má síťku, která jde u lepších modelů stahovat dolů. V sedmdesátých letech prý bylo nejlepší umístit dítě v postýlce nebo prádelním košíku, kolébka se úplně vytratila. Nejvhodnější byl prý pokoj s okny bez záclon a nejlépe s emailovým nátěrem do poloviny stěny (kvůli hygieně). Moje kamarádka měla dokonce vtipnou poznámku, že by snad byl nejlepší ještě odtokový kanálek uprostřed, takže každý večer by se celý pokoj i s dítětem mohl ostříkat hadicí a hygiena by byla zaručena.

Dnes dáváme přednost veselému pokojíčku

Dnes zaplaťbůh převažuje opět názor, že miminko má mít kolem sebe hezké, veselé prostředí, a tak můžeme zase okna zdobit veselými záclonkami a postýlku závěsy. Samozřejmě, že nesmíme zapomenout, že ve všech látkách se drží prach, a proto je musíme často prát a raději je vždy vyžehlíme. Z praktických důvodů jsou vhodnější látky bavlněné, musíme ale počítat s tím, že při praní na vyšší teploty budou trochu ztrácet barvy.

Barevné vzory mohou rušit

Tapety se u nás na stěnách nepoužívají ani zdaleka tak často, jako dříve nebo jako například v anglosaských zemích. Různobarevné obrázky na stěnách jsou sice veselé, ale zvažte, jestli nejsou vzory moc agresivní a nebudou dítě rušit například při usínání. Pokud máte v pokoji, kde bude miminko spát v prvních měsících, tapety, je lepší je před narozením dítěte vyměnit za nové.


Autor: Jana Kvapilová
Vloženo: 29.10.08