Elektronické Miminko zakoupíte zde

Nejčtenější diskuze

Fotogalerie

Soutěž pro čtenářky Miminka

Další články

Anketa

Jakou přílohu byste chtěli nejraději najít v časopisu Miminko?

Připravte se na Baby blues.

Poporodní blues (Baby blues) je nepříjemný stav po porodu, který potkává většinu matek v prvních týdnech šestinedělí. Tento stav je způsoben velkými hormonálními změnami, které po porodu nastanou. Změny nálad, plačtivost a lítostivost, nebo úplná apatie, to vše nastává v době po porodu. Můžete mít možná i pocit zklamání ze svého dítěte – očekávání bylo mnohem silnější a vy máte pocit, že své dítě dostatečně nemilujete.

Většinou přejde samo

Během několika dní tyto nálady zmizí. Matka po porodu potřebuje hlavně pocit bezpečí a vědomí, že s ní někdo sdílí její situaci, starost o dítě a že v případě velkého vyčerpání po porodu jí někdo pomůže s péčí o ně. Naši blízcí většinou tyto stavy moc nechápou a je třeba jim je vysvětlit, případně jim dát přečíst něco o Baby blues z literatury.

Laktační psychóza je mnohem vážnější

Laktační psychóza je vážná duševní porucha, která se projevuje naprostou poruchou chování a orientace. Je doprovázena halucinacemi, přeludy, odmítáním blízkých osob, dezorientací v místě i čase. Vyžaduje psychiatrickou léčbu a lékařský dohled, dokud se stav neupraví.

Poporodní deprese jsou životu nebezpečné

Poporodní deprese přicházejí později, po třech i více týdnech. Způsobuje je naprostá změna životního rytmu a osamělost, která maminky pečující o novorozeně často skličuje. Na depresích se podílí další negativní vlivy, jako například zvýšená únava, nedostatek času a prostoru pro vlastní soukromí, nezájem o svůj zevnějšek a přehnaná péče o dítě. Pokud takový stav přetrvává, je nutno neprodleně vyhledat lékařskou pomoc, neboť u tohoto druhu onemocnění jsou zaznamenány sebevražedné sklony.

Laktační psychóza a poporodní deprese postihují narozdíl od Baby blues jen velmi málo žen.


Autor: Jana Kvapilová
Vloženo: 29.10.08

Sarka13 Deprese 6.5.10
Adorka s depresí před porodem 1.9.09
Hrdlicka bylo to překvapivé 20.3.09
Mamina17 Bez depresí 13.3.09
Kuba Poporodní 30.11.08
Pavlak Plačky z JIPu 12.11.08