Elektronické Miminko zakoupíte zde

Nejčtenější diskuze

Fotogalerie

Soutěž pro čtenářky Miminka

Další články

Anketa

Jakou přílohu byste chtěli nejraději najít v časopisu Miminko?

Máte potíže se sexem po porodu?

V těhotenství se mnohé ženy sexu straní, jiné v něm naopak nacházejí mnohem větší uspokojení než dřív. S rostoucím bříškem nám sice některé sexuální polohy nejsou příjemné, ale většinou si vždycky nějak poradíme. Otázku, jak to bude po porodu, si vůbec neklademe. Očekáváme, že všechno bude jako před těhotenstvím. Jenže může být všechno jinak – tělo projde při porodu i po něm řadou velkých změn. Nemluvě o psychické zátěži, která je s mateřstvím spojená. Budeme mít ještě vůbec chuť a čas na sexuální život?

Naučte se radovat

„Poporodní změna životního stylu je pro každou čerstvou maminku značnou psychickou i fyzickou zátěží. Důsledkem může být psychický diskomfort a negativní prožívání své osobní situace. To není výhodné ani pro matku, ani pro dítě. Proto je důležité učit mladé ženy problémy řešit a aktivně hledat cestu od negativních pocitů a depresí k radosti z děťátka a spokojenosti ze sebe sama. Po příchodu domů z porodnice se totiž na ženu valí spousta práce, povinností i nutností zvládnout úplně nové situace při péči o miminko. I jen první koupání děťátka může být značně stresující. Proto není nic nenormálního, že na zátěž naše psychika reaguje,“ říká psycholožka PhDr. Zdeňka Sládečková.

Mateřství se nemusíme bát

„Některé mladé dívky graviditu a mateřství odkládají. Někdy je to z kariérních důvodů, někdy si ještě chtějí užít bezstarostného života. Některé to však dělají ze strachu, že se po porodu nedokážou zbavit přibraných kilogramů a dostat se zpět do formy a krásy. Mnohdy se bojí, že budou vypadat jako matky či sestry, které své ambice na přitažlivost a ženskost vzdaly. Neuvědomují si, že jako vždy v životě vše máme ve svých rukou. Není nezbytnou podmínkou mateřství stát se obtloustlou matronou. Důkazy, že to jde, jsou všude kolem nás. Naopak, mateřství může dodat ženě a její kráse nový rozměr,“ dodává paní doktorka.

3 tipy pro krásu a zdraví po porodu

Chceme-li mít dobrý pocit ze života, doporučujeme po porodu dodržovat tyto zásady:

  • Navrátit se ke štíhlé postavě, pěknému zevnějšku a dobré fyzické kondici.

To znamená vědět, kdy a jak začít shazovat kila. V tomto směru jsou vítanou pomocí redukční kluby. Jejich komplexní podpůrná pomoc zahrnuje jak vytvoření individuálního redukčního jídelníčku, tak i správné redukční cvičení.

  • Učit se zvládat povinnosti a péči o rodinu, o dítě i vztah s partnerem.

Jak se ze všeho na mateřské dovolené nezhroutit? To je otázka časového managementu, tedy optimální organizace a nezanedbávání žádné z uvedených položek. Je vhodné dělat si časové rozvrhy den až týden dopředu. Promýšlet, jak si i s partnerem udržet láskyplnou komunikaci a plnohodnotný sexuální život. Nestydět se požádat o pohlídání dítěte příbuzné nebo zajistit chůvu. Mladá maminka by měla svému sebeobětování pro miminko dát jisté hranice.

  • Pečovat o vlastní psychiku. Zajistit si „výživu“ pro duši a její pozitivní doplňování.

Je nezbytné udělat si čas jen na sebe, na návštěvu fitness, kosmetičky či na své hobby. To by si každá maminka měla dopřát alespoň dvakrát týdně. Vhodné také je na chvíli změnit prostředí a pravidelně navštěvovat kamarádky či přátele. Hygiena – očista duše – je např. i popovídání s kamarádkou u kávy. Výživou pro duši jsou pak všechny naše pozitivní vjemy, pocity i prožitky.


Autor: Jana Kvapilová
Vloženo: 9.3.09

Eliska1 Velikost pysků při sexu 11.11.14
Eliska1 Velikost pysků při sexu 15.10.14
Dejdula velikost pys. 13.10.14
Dejdula velikost pys. 7.10.14
Eliska1 velikost pysků při sexu 9.10.14
Velikost pysků při sexu 18.9.14
Denisarad77 Pysky 22.2.18
Eliska1 Velikost pysků při sexu 30.9.14
Dejdula velikost pys. 22.9.14
Jana35 Uz na to mám chut 20.1.10
Slezakova Nemám na sex chuť 13.8.09
Lidunka Užíváme si víc než před porodem, 18.3.09
Lulinka Nic moc 12.3.09
Mamkapaja Šlo to hůř 11.3.09
Luckapt Jde to,ale dře to 10.3.09
Mamina17 Lepší než před porodem 10.3.09
Patrik Není to "jen" o sexu 10.3.09
doktor hlupák 10.3.09
Lilie87 sex 10.3.09
Kure75 Bolest při sexu 10.3.09
Marry kure75 10.3.09
Zhalickova Jako předtím 10.3.09
Alenkas Bolest při sexu 10.3.09
Blesksoft mazat 9.3.09
Lenka Bez sexu se zit neda... 9.3.09
Juskova Vše je v psychice 9.3.09
Jitullka Jak se uvolnit 9.3.09
Kamca Vymyslete něco s partnerem 9.3.09
Jehla Já měla strach, aby se mimi nevzbudilo 9.3.09
Janulinka Nejhorší je šití 9.3.09