Elektronické Miminko zakoupíte zde

Nejčtenější diskuze

Fotogalerie

Soutěž pro čtenářky Miminka

Další články

Anketa

Jakou přílohu byste chtěli nejraději najít v časopisu Miminko?

Dudlík ano či ne?

Otázka vpravdě hamletovská. S odpovědí na ni se trápí generace lékařů i rodičů. Možná vypadá příliš triviálně, ale nejde jen o to, jestli dítě s dudlíkem nepláče a naopak. Nejedná se jen o otázku případného „rozmazlování“ kojenců, ale také o to, že neustálé dumlání by mohlo nějak ovlivňovat stav ústní dutiny nebo dýchacího ústrojí.

Lékaři se neshodnou

Výzkumy v této oblasti se lékaři zabývají na celém světě, zatím však neexistují nějaká zásadní stanoviska ať pro, či proti. Je pravda, že se občas objeví zprávy o tom, že používání dudlíku dětem různými způsoby škodí, zatím se však lékaři neshodli, zda jednoznačně dudlík používat či nikoliv. Jediným rozumným řešením bude uvědomit si všechny výhody či rizika a podle chování dítěte se ohledně dudlíku rozhodnout.

Dudlík není první volba

Není nutné dávat dítěti dudlík do úst, kdykoliv zapláče nebo se probudí, natož mu jej nechávat v ústech „preventivně“ i pokud je klidné. Snažte se od nejútlejšího věku dítěte zjistit, proč pláče a odstranit všechny příčiny. Teprve potom volte utišení pomocí dudlíku. Nepoužívejte dudlík příliš dlouho. Kolem šestého či sedmého měsíce by již dítě mohlo být zvyklé obejít se i bez dudlíku.

Nevýhody:

  • jakmile si dítě na dudlík zvykne, bude jej patrně stále vyžadovat. Musíte mít dost trpělivosti pátrat po příčinách jeho nespokojenosti, než ho ukonejšíte dudlíkem.
  • pokud mu jej budete dávat na noc, jakmile mu vypadne z pusy a ono se vzbudí, začne nejspíš plakat.
  • musíte věnovat stálou pozornost tomu, zda je dudlík čistý, vyvářet jej a omývat.
  • používání dudlíku vás brzy začne svádět k tomu, abyste jej dítěti nabídla místo hledání příčiny pláče.
  • některé lékařské výzkumy poukazují na to, že děti, které často dumlají, častěji onemocní zánětem středního ucha. Zatím však pro takové tvrzení neexistuje dost důkazů, neboť vědecká studie, kterou lékaři provedli, nebyla na statisticky dostatečně průkazném vzorku dětí.
  • u dětí používajících dudlík byla častěji zjištěna nákaza dutiny ústní a poruchy skusu (neboli později „křivé zuby“)
  • američtí lékaři tvrdí, že děti dumlající často dudlík mají menší zájem o kojení, neboť je sání dudlíku dostatečně uspokojuje. Také se prý tyto děti samy dříve odstavují.

Proti těmto nevýhodám stojí daleko méně výhod.

Výhody:

  • nemůžete-li dítě žádným způsobem utišit, dudlík většinou zabírá.
  • dítě, které spí s dudlíkem a je vyrušeno, snáze samo znovu usne.
  • použití dudlíku prý snižuje riziko syndromu náhlého úmrtí kojence.

Budete-li kupovat dudlík, zaměřte se na to, aby materiál, z něhož je vyroben, byl zdravotně nezávadný, schválený pro kojence, aby chránítko dudlíku nebylo tak malé, aby jej dítě mohlo celý vstrčit do pusinky. Dudlík by měl mít odvzdušňovací otvor, díky němuž se dudlík vytvaruje podle pusinky a patra dítěte, takže snižuje riziko deformace.


Autor: Jana Kvapilová
Vloženo: 5.11.08

Katerina_mokrickova DUDLÍK 29.8.12
Kacicule Dudlíček 29.11.10
Kuba Dudlík 21.9.10