Elektronické Miminko zakoupíte zde

Nejčtenější diskuze

Fotogalerie

Soutěž pro čtenářky Miminka

Další články

Anketa

Jakou přílohu byste chtěli nejraději najít v časopisu Miminko?

Trápí vaše dítě růstové bolesti?

Připraveno ve spolupráci s časopisem Báječná rodina, www.bajecna-rodina.cz.

Bolesti spojené s růstem vás mohou zaskočit. Jinak zcela zdravé dítě si najednou stěžuje na bolesti, jejichž původ je zdánlivě neznámý. Mělo by se dítě více šetřit? Nebo naopak, více se hýbat? Můžeme mu nějak pomoci? Zeptali jsme se MUDr. Pavla Kabíčka, CSc. z kliniky dětského a dorostového lékařství 1. LF UK a VFN v Praze.

Pane doktore, otázky maminek mají obvykle společného jmenovatele – bolesti se objevují zničeho nic, rodiče nevědí proč, dítě si na nic jiného nestěžuje. Můžete našim čtenářům odpovědět na jejich nejčastější dotazy?

Naše Karolína má jít na podzim do školy, ale často si v poslední době stěžuje, že ji bolí nohy, bříško, někdy i ruce. Dětská lékařka nám řekla, že se jedná o bolesti spojené s růstem. Nevím, co si pod tím mám představit.

Bolesti spojené s růstem nebo častěji růstové bolesti jsou poměrně častým steskem dětí v předškolním a školním věku, jsou epizodické, lokalizované do dolních končetin, ne do kloubů. Do této kategorie by mohly spadat tedy bolesti nožiček, které popisujete, pokud byla vyloučena fyzikálním i laboratorním vyšetřením jiná příčina. Tyto bolesti mají funkční charakter a příznivý průběh. Bolesti břicha a rukou bych s růstem nespojoval, tam pojem růstových bolestí neznáme. Pokud bolesti břicha a rukou přetrvávají, je potřebné další vyšetření v tomto směru.

Dá se takovým růstovým bolestem předejít nebo je nějak léčit?

Růstovým bolestem dolních končetin nejde předejít. Pokud jsou diagnostikovány, mohou se výjimečně léčit běžnými léky proti bolesti, tzn. např. ibuprofenem nebo paracetamolem. Často pomůže i ujištění rodiny, že se jedná o nezávažnou záležitost s dobrou prognózou.

Zvládne dítě školní docházku? Nebude těmi bolestmi nějak omezeno?

Růstové bolesti ve většině případů nepřinášejí omezení schopnosti zvládat školní docházku ani např. sportovní aktivity.

V kterých obdobích děti tyto bolesti nejvíc trápí? Přijdou ještě další taková období rychlého růstu?

Růstové bolesti trápí děti od předškolního věku až do adolescence, mohou se objevit i v období pubertálního růstového urychlení, což je nejčastěji mezi 10. a 15. rokem.

Jaké vitamíny nebo stopové prvky by měly děti dostávat, aby je rychlý růst nevyčerpával?

Rychlý růst klade zvýšené nároky na výživu i dodání stopových prvků a vitamínů. Dostatek vápníku a vitaminu D je předpokladem zdravého růstu kostní tkáně. Pokud dítě má v jídelníčku mléčné výrobky, maso, zeleninu a ovoce, a není chronicky nemocné, nemusí se nedostatku v této oblasti obávat. Dostatek vitamínu D je zaručen také přiměřeným sluněním v průběhu letních měsíců.


Autor: editor
Vloženo: 11.7.12