Elektronické Miminko zakoupíte zde

Nejčtenější diskuze

Fotogalerie

Soutěž pro čtenářky Miminka

Další články

Anketa

Jakou přílohu byste chtěli nejraději najít v časopisu Miminko?

Kniha o těhotenství a porodu - nový život (2. díl)

Početí

Těhotenství není něco, co přichází zcela samozřejmě. Lidská reprodukční schopnost je omezena jen určitým věkovým rozmezím a také menstruačním cyklem ženy. K pohlavní zralosti dospíváme až po 12 až 15 letech života a s přibývajícími lety se reprodukční schopnost výrazně snižuje. U žen schopnost otěhotnět již po 35. roce prudce klesá. Po menopauze už není žena schopna otěhotnět vůbec. U mužů je situace lepší – mužská zárodečná buňka (spermie) může oplodnit ženské vajíčko od období pohlavní zralosti až do konce života. V rozmezí menstruačního cyklu ženy, který je nejčastěji 28 denní, je jen několik dní, v nichž může k oplodnění dojít. Většina párů však nedosáhne kýženého výsledku hned, i když k pohlavnímu styku došlo v ten „správný“ den. Pravděpodobnost, že žena otěhotní v rámci jednoho menstruačního cyklu je asi 25 procent, do půl roku je úspěšných asi 60 procent párů a do jednoho roku se výsledky dostaví asi u 80 procent párů. V průběhu dvou let otěhotní 85 procent žen, které o těhotenství usilují. Asi 15 procent párů nedosáhne otěhotnění ani po dvou letech cíleného snažení. Potom může nastoupit léčba, která díky moderním poznatkům lékařské vědy bývá často účinná.

Ženská zárodečná buňka – vajíčko

V ženském podbřišku se nacházejí vaječníky, které mají podobu váčku. V něm jsou uložena vajíčka. Všechna vajíčka ve vaječnících se vytvářejí ještě před narozením, asi ve 4. – 5. měsíci nitroděložního vývoje. Při narození je jich asi milion. Nyní již budou jenom ubývat – žádná další vajíčka se v průběhu života ve vaječnících nevytvoří. Je asi divné, že je vajíček tolik. Každý měsíc totiž dozraje jen jedno, výjimečně dvě. Při průměrné délce reprodukční schopnosti ženy 35 let by přece stačilo vajíček jen kolem pěti set. Všechna vajíčka však nedozrávají a v průběhu života jich mnoho zanikne. I v každém menstruačním cyklu se k dozrání připravuje až padesát vajíček, dozraje však jediné. Ostatní vajíčka opět zanikají. V okamžiku, kdy je zásoba vajíček vyčerpána, nastává menopauza a žena již otěhotnět nemůže.

Menstruační cyklus a oplodnění vajíčka

Vajíčko dozrává asi v polovině menstruačního cyklu. Říkáme, že dochází k ovulaci. Obal, v němž vajíčko dozrálo (nazývá se folikul) puká a vajíčko putuje do vejcovodu, v němž by se mělo setkat s mužskou zárodečnou buňkou – spermií, aby mohlo dojít k oplodnění. Pokud je spermie připravena ve vejcovodu k oplodnění a dojde k němu (znamená to, že pronikne obalem vajíčka a splyne s jádrem vajíčka), čeká lidský zárodek, kterému se v této fázi říká zygota, další cesta. Musí se začít dělit na menší buňky, vznikne embryo, které putuje vejcovodem do dělohy. Sem se dostává asi pátý den po oplodnění. Zde jeho cesta končí a musí se v děloze „zahnízdit“, to znamená zanořit se do děložní sliznice, která je v té době připravena zárodek přijmout.

Všechny tyto činnosti jsou řízeny hormony, které se vytvářejí ve váčku, v němž dozrává vajíčko. V době, kdy se připravuje vajíčko k dozrání, se vytváří hormon estrogen, sliznice v děloze roste, aby byla připravena přijmout oplodněné vajíčko. Po ovulaci vzniká z folikulu tzv. žluté tělísko, které začne kromě estrogenu uvolňovat ještě hormon progesteron. Ten zajistí „kvalitu“ děložní sliznice připravené pro zahnízdění vajíčka. Když oplodněné vajíčko doputuje do dělohy, vyšle embryo žlutému tělísku signál pro další vývoj. Tímto signálem je hormon hCG – lidský choriový gonadotropin, který se začne vytvářet již několik dní po oplodnění. To je také hormon, jehož přítomností je možno velmi brzy určit, že došlo k otěhotnění. Indikuje se v moči a krvi ženy, záleží však na citlivosti provedeného testu. Většina volně prodejných testů rozpozná hCG v moči již několik dnů po vynechání menstruace. Pokud však v některé části tohoto složitého procesu nastane problém, vajíčko, třeba i oplodněné, může zaniknout, žluté tělísko nedostane signál k udržování těhotenství, přestane vytvářet potřebné hormony, děložní sliznice se odloučí od stěny dělohy a přichází menstruace. Je zřejmé, že vajíčko má cestu k zahnízdění a dalšímu vývoji velmi složitou, a proto i v případě, že pohlavní styk uskutečníte den před nebo přímo v den ovulace, není ještě jisté, že se těhotenství podaří.

Mužská zárodečná buňka – spermie

K oplodnění ženského vajíčka je zapotřebí spermie. Desítky milionů spermií se denně znovu vytvářejí v mužských varlatech. Jsou umístěna v šourku, tedy mimo tělo, neboť k dozrání spermií je zapotřebí o něco nižší teploty, než je teplota lidského těla. Po ukončení vývoje se spermie dostávají do nadvarlete, odkud se při pohlavním styku dostanou do ženské pochvy. Tady však už musí cestovat samy, a to pomocí bičíku, který se po proniknutí do vajíčka oddělí. Z pochvy se spermie musí dostat k děložnímu hrdlu, děložním hrdlem do dělohy a dále do vejcovodu, kde se musí v pravou chvíli setkat s dozrálým vajíčkem. Spermie jsou schopny oplodnit vajíčko 3 – 6 dnů po pohlavním styku, takže pokud se jim podaří do vejcovodu dorazit, mohou tu na vajíčko několik dní „počkat“. Vajíčko však může být oplodněno jen asi 24 hodin po ovulaci. Takže to nikdy nemůže být naopak – vždy by měla čekat spermie na vajíčko.

Milé nastávající maminky, velice nás těší, že jsme pro Vás získali exkluzivní možnost zveřejnit na portálu www.babycorner.cz na pokračování publikaci, jejíž autorkou je Romana Černá, šéfredaktorka časopisu Miminko, a to Knihu o těhotenství a porodu, která vyšla poprvé v roce 2004 a v současné chvíli je zcela vyprodána. Budeme pravidelně uveřejňovat vždy jednu kapitolu z této knihy, takže si ji budete moci postupně celou přečíst.

1. díl najdete na adrese http://www.babycorner.cz/clanek-39


Autor: Romana Černá
Vloženo: 21.6.10